Mepi.pl

Demokratyzacja edukacji: darmowe e-podręczniki dla każdego

Wyposażenie ucznia w podręczniki to koszt ok. 350 zł. Za taką kwotę można kupić już markowy czytnik e-booków. Czy nie lepiej by było gdyby uczniowie zamiast dźwigac ciężkie tornistry wyposażyć w dobry czytnik e-booków? Jasne że tak! Czytam wypowiedzi wydawców podręczników szkolnych, twierdzących, że wymuszenie MEN do wydania wersji elektronicznych spowoduje wzrost piractwa, więc ceny podręczników muszą być wyższe oraz powinny byc zabezpieczone DRM. Niestety, jest to strzał w kolano z ich strony.

Edukacja od zawsze była (i powinna być) otwarta, open-source, dla każdego i dostępna! Szczególnie ta podstawowa. Wizja utopijna?.  W internecie pojawiają się już inicjatywy, które mogą byc początkiem końca czegoś co od zawsze było, jest i będzie bardzo oporne na zmiany. To ludzkie, że zmiany są niewygodne dla wielu.

Istnieją już projekty typu wikibooks (http://pl.wikibooks.org).  Jest tam parę podręczników niedokończonych – np. historia dla gimnazjum. Serwis Mepi w 2010 udostępnił za darmo na licencji creative commons obszerny wideo kurs przygotowania do matury matematyki. Wierzymy, że podręczniki przyszłości to połączenie dobrze zredagowanego tekstu oraz materiałów wideo, przedstawiających jak się uczyć się – np. statystyski oraz jak wykorzystać ją w praktyce. Takie podejście pozwoli nauczycielom prowadzić ciekawą i zarazem wartościową eduakcję.

Czy aktualne podręczniki zatwierdzone przez MEN przekładane na wersje elektroniczną jest w ogóle warte zachodu? Fakt – nauczyciel próbujący utrzymać koncentrację uczniów, którzy spędzili już 10.000 godzin grając w wciągające gry komputerowe nie jest łatwym zadaniem. Może czas najwyższy zacząc uczyć np. statystki organizując turniej pokerowy w szkole? Żetony przeliczamy na cukier i zostaje prestiż zrozumienia przedmiotu + oceny. Brzmi to trochę drastycznie i pewnie nie jeden rodzic mógłby stwierdzić, że szkoła oszalała i uczą tam ich dzieci hazardu. Z drugiej strony, gwarantuje, że nauczyciel z matematyki utrzymałby 100% skupienie uczniów i mógłby przekazac całą edukację dotyczącą statystyki i probabilistyki. Poker nie jest grą hazardu a połączeniem strategii i czystej statystyki – edukacja tutaj wygrywa, ponieważ została „przemycona” pod postacią gry lub wykorzystania „w praktyce”.

Jest to czas na Polską wikipedię podręczników szkolnych. Demokratyzujmy edukację. MEN pod naciskim społeczeństwa jest skłonny do pozytywnych zmian, trzeba tylko chcieć. Projekt otwartych darmowych ebook-ów jest bardzo ciekawy, oby stał sie kiedyś rzeczywistościa. Trzeba działać.

0 responses on "Demokratyzacja edukacji: darmowe e-podręczniki dla każdego"

Leave a Message