Mepi.pl

Game Design w każdej szkole

Dzisiaj Dzień Edukacji Narodowej. W związku z tym mamy pomysł na małą reformę w systemie szkolnictwa. Co byście powiedzieli powiedzieli, gdyby w szkole podstawowej były lekcje z tworzenia gier?

Jest to zupełnie nowy pomysł, który w Polsce jeszcze nie jest szczególnie popularny. Ale my już teraz proponujemy kurs tworzenia gry na naszej stronie. Jednak idziemy też krok naprzód, chcemy gier w szkołach. A dokładniej rzecz ujmując, chcemy by to uczniowie tworzyli gry, a następnie w nie grali i poprawiali niedociągnięcia.

game_design

Czemu akurat taki pomysł? Ponieważ młodych ludzi coraz trudniej zachęcić co nauki w szkole. Szybko się rozpraszają, nie zwracają uwagi na tematy, które dla nich nie są interesujące. Wzory fizyczne czy równania chemiczne z pewnością nie są niczym pasjonującym dla młodego ucznia. Jednak tworząc grę uczeń będzie musiał znać chociażby podstawowe prawa fizyczne, by realnie odwzorować, na przykład, upadający kamień. Więc potrzebna będzie fizyka, jednak poznana w trochę inny sposób, bo praktyczny.

Tyle razy żartujemy sobie, że większość rzeczy ze szkoły zapomnimy po krótkim czasie, bo są niepotrzebne. Jednak tworzenie gier samemu może wpłynąć na uczniów, zainteresować ich o wiele bardziej edukacją. Wystarczy Game Design by przyciągnąć uwagę. Co więcej, takie lekcje tworzenia gry są też lekcjami wyobraźni. Tutaj nie ma ograniczeń.

To wszystko nawiązuje do idei e-learning, który cały czas staje się coraz popularniejszy. I wydaje się, że jest to przyszłość edukacji. Komputery coraz bardziej na nas oddziałują. Kiedyś żyliśmy bez nich, dziś praktycznie w każdym biurze jest PC. Więc dajmy też i uczniom możliwość poznania komputerów. Nie poprzez zwyczajne lekcje informatyki, z których często nic nie wynika. Game Design jest czymś interesującym, czymś co przyciągnie uczniów do komputerów, ale przede wszystkim do nauki.

Poniżej prezentacja której autorem jest Bartosz Barłowski, założyciel Mepi.pl i propagator lekcji tworzenia gry, już w szkołach podstawowych.

0 responses on "Game Design w każdej szkole"

Leave a Message