Mepi.pl

Interstellar Marines – niezależna produkcja w Unity 3d

 

Wiele osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z game design, często nie wierzy, że ich edukacja w tym zakresie kiedyś przyniesie realne efekty, i traktują tą dziedzinę bardziej jako hobby niż ścieżkę kariery. Twierdzą oni, że gry z najwyższej półki mogą powstać jedynie w wielkich wytwórniach a szanse na zatrudnienie w nich są znikome. Mepi.pl specjalnie dla wszystkich niedowiarków przedstawia historię grupy ludzi, którzy wyposażeni jedynie w determinację, pasję, dobre pomysły oraz darmowy silnik Unity 3d stworzyli w pełni niezależny, nowatorski projekt na produkcję gry – Interstellar Marines.

 

 

ZeroPointSoftware, Duński developer projektu Interstellar Marines, powstało w 2004 roku, jednak pomysł na grę i marzenie aby go zrealizować powstał juz w 1993. Zaczęło się od dwóch zapalonych graczy, zainspirowanych takimi grami jak System Shock czy Hired Guns (Amiga 500) i trybem rozgrywki cooperative w grach FPS, którzy postanowili napisać własną "grę doskonałą". W 2003 roku oboje odeszli z pracy – dzięki przyjacielowi, który pomógł im inwestując w projekt i dołączając do zespołu – aby poświęcić się w pełni tworzeniu gry. Początkowo ich celem było stworzenie wersji demo, którą mogliby zaprezentować wydawcom mając nadzieję, że zostaną zauważeni. Zwiastun gry powstał na silniku Unreal w 2006 roku i przyniósł oczekiwany rezultat – ponad 3 miliony sciągnięć oraz 3 oferty współpracy od wydawców. Na tym etapie ZPSoft, w składzie 4 osób i z siedzibą w piwnicy, przyjęło odważną i nowatorską strategię realizacji gry – AAA indie.

 

    

 

Co to jest AAA Indie ?

 

  • AAA Indie to gry z najwyższej półki tworzone niezależnie od wydawców.
  • AAA Indie to gracz i producent – nikt więcej.
  • AAA Indie to produkcja przy otwartych drzwiach aby gracze mogli śledzić proces produkcji na bieżąco.
  • AAA Indie pozwala graczom wesprzeć gry w które chcieliby zagrać.

 

Zamiast decydować się na współpracę z korporacjami – z których każda miała własną wizję gry – postanowili stworzyć grę po swojemu jako niezależny producent, finansowany przez przyjaciół, społeczność, inwestorów i fundusze oraz przechodząc na w pełni darmowy silnik Unity 3D. Głównym motorem produkcji Interstellar Marines są sami gracze – to dzięki nim gra powstaje lepiej i szybciej – którym ZPS w zamian za wsparcie finansowe umożliwia wgląd w proces tworzenia poszczególnych etapów produkcji, a nawet możliwość zagrania w gotowe rozdziały w przeglądarce. Gracze mają możliwość zamówienia gry, a nawet całej zapowiadanej trylogii, już teraz w promocyjnej cenie, jednak najciekawszym aspektem tego modelu marketingowego jest rozdawanie udziałów firmy użytkownikom którzy wpłacają większe sumy. Czy to działa ? 90.000 zarejestrowanych użytkowników oraz ponad 2000 zamówionych kopii gry mówi samo za siebie.

 

Pewnie znajdzie się nie jeden, który skrytykuje ten model produkcji mówiąc, że gracze płacą w ciemno bez żadnej gwarancji, że gra zostanie ukończona i spełni ich oczekiwania. Trudno nie zgodzić się, że inwestowanie w taki projekt jest ryzykowne, jednak jeśli chodzi o samą grę to wystarczy w nią zagrać aby przekonać się, że faktycznie jest to produkt z najwyższej półki.

 

ZeroPointSoftware to nie amatorzy. Udowadniają nam że mają świetny pomysł na grę i jej produkcję oraz, że Unity to potężny silnik w pełni zdolny do zrodzenia wspaniałej, wciągającej i realistycznej gry. Interaktywny rozdział „Running Man”, kamień milowy na półmetku pierwszej części gry, wizualnie zdaje się być już bardzo blisko finalnej wersji. Zachwyca wysokiej rozdzielczości grafiką na najwyższym poziomie – w przeglądarce ! – i realizmem rozgrywki, na który autorzy zdecydowali się postawić; cienie wyświetlane w czasie rzeczywistym, tekstury z reflection maps i jakość oświetlenia nadają obszarom niepowtarzalny klimat, a doskonałe udźwiękowienie gry z uwzględnieniem echa i odbić dopełnia realizmu wrażeń. Animacje i fizyka obiektów nie pozostają w tyle. Broń, którą nasz Marine trzyma w ręku to cud techniki który wygląda i zachowuje się jak prawdziwy, dźwięk strzałów jest soczysty a błyski płomieni wylotowych rzucają światło na otoczenie. Manekiny do których przyjdzie nam strzelać w „Running Man” zostały dokładnie oskryptowane fizyką ragdoll, reagują odrzutem na poszczególne strzały oraz rozczłonkowują się pod naporem ołowiu. Warto również wspomnieć fakt, że w przygotowaniu jest już kolejny rozdział – kamień milowy – Interstellar Marines pod tytułem „Deadlock”, który wprowadzi element rozgrywki multiplayer a co najciekawsze będzie to wersja alfa, której rozwój będzie można śledzić na bieżąco od najwcześniejszych etapów projektu.

 

 

Mepi.pl wierzy, że Interstellar Marines nie zawiedzie i okaże się nie tylko wspaniałą grą, ale także przełomowym wydarzeniem w świecie game design.

Mepi.pl wierzy, że niezależny od wydawców model produkcji gier ma ogromny potencjał i świetlaną przyszłość przed sobą. Wystarczy tylko dedykacja, dobry pomysł i umiejętność zainteresowania swoim projektem ludzi, którzy stworzą wspierającą społeczność i pomogą nie tylko sfinansować projekt ale również dostarczą wiele cennych informacji na temat Twojej gry.

Mepi.pl wierzy, że strategia „AAA Indie – published by the community” otwiera przemysł gier komputerowych dla nowego, niezależnego pokolenia game developerów tworzących gry przy otwartych drzwiach i napędzanych przez społeczność, która potrafi być potężniejsza niż jakikolwiek wydawca i która przez swój wkład może urzeczywistnić stworzenie każdej gry.

 

Mamy nadzieję że tym artykułem pomogliśmy rozwiać Wasze wątpliwości dotyczące game design na własną rękę, oraz tych na temat silnika Unity 3D – z którym sami pracujemy nad stworzeniem własnej gry, a zdobytą wiedzą dzielimy się z Wami.

 

Zobacz nasz nowy kurs Unity 3D tutaj

 

  • Polecamy też dyskusje o game design na lamach naszego forum, a także zapoznanie się z serią tutoriali na temat tworzenia gry za darmo !

0 responses on "Interstellar Marines - niezależna produkcja w Unity 3d"

Leave a Message