Mepi.pl

Modyfikacje gier, czyli Twój własny mod.

Czy grając w różne gry, nie mieliście czasem ochoty zmienić czegoś? W grafice? W fabule? Za mało broni do wyboru? Pewnie wydawało wam się, że jest to raczej niemożliwe zadanie do wykonania?

Okazuje się jednak, że do różnych gier wychodzą często tzw. mody, czyli ich modyfikacje. Najczęsiej są przygotowane przez grupę zapaleńców, dla których game design to hobby, na które poświęcają czas w wolnych chwilach. Niektóre z tych modyfikacji zapierają dech w piersiach.

Co ciekawe, nie zawsze przeróbki gier to oddolna inicjatywa. Przykład gry Fallout 3: Point Lookout pokazuje, że czasami producent gry może zachęcić społeczność graczy do modyfikacji. I wychodzą naprawdę ciekawe rozwiązania. Bywają rówież przypadki, gdy sami producenci dołączają do wydanej gry specjalne oprogramowanie, które pozwala użytkownikom wprowadzać pewne przeróbki – własne mody. Tak było w przypadku polskiej gry Wiedźmin (edytor D’jinni), Max Payne (MAX-FX Tools) czy Half-Life 2 (Source SDK).

Wybraliśmy dla was 3 najciekawsze modyfikacje. Jednak jest ich o wiele więcej! Polecamy taką zabawę z grami, które znacie i lubicie. Można stworzyć zupełnie nowe levele, fascynującą fabułę. Wystarczy dobry pomysł i tworzenie własnej gry jest w zasięgu ręki.

 

1. Wiedźmin

Rozdroża to modyfikacja do pierwszego Wiedźmina, wykonana przez zespół Ifrit w ciągu 3 lat. Fabuła oparta jest na konflikcie dwóch grup. To od gracza zależy, czy spróbuje je ze sobą pogodzić, czy może stanie po jednej ze stron. Szesnaście różnych zakończeń i wspanała muzyka to zdecydowane zalety moda Rozdroża.

 

Innym, jest finalna wersja Full Combat Rebalance, chyba największa modyfikacja w grze Wiedźmin. Projekt kompletnie przebudował system walki. Celem był maksymalny realizm, dlatego zmieniono wartości obrażeń, szybkość walki i wiele, wiele więcej. Podnosi to grywalność, ale też gra staje się trudniejsza.

 

 

2. S.T.A.L.K.E.R.

Mod wpływający na grę S.T.A.L.K.E.R. o nazwie Autum Aurora, dzięki której gra jest o wiele bardziej grywalna. Autor o pseudonimie “True zone” wykonał naprawdę dobrą pracę, głównie wpływając na atmosferę samej Zony, nie zmieniając fabuły. Prawdziwa jesień, prawdziwe mutanty. Naprawdę warto spróbować. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, zapraszamy na oficjalny profil na ModDb.com.

 

 

3. Half-Life 2

Half Life zawsze było ciekawą grą, którą można było przerabiać. Mod Water daje taką możliwość i zamienia głównego bohatera na… syrenę. Jak twórcy moda określają, jest to historia o ludziach-rybach, harfach i szalonych księżach.

water_half-life

 

Inna przeróbka do tej samej gry, Battle Grounds 2, przenosi gracza do czasów Wojny o Niepodległość, gdy naprzeciw siebie stają Brytyjczycy i Amerykanie. Przyznać trzeba, że modderzy mieli naprawdę sporą wyobraźnię. A mod gwarantuje zabawę na kilka ładnych godzin.

zmiany_gier

 

 

Zapewne sami chcecie spróbować stworzyć własną grę i wiedzieć czym jest moddowanie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na polskie forum modderów gier komputerowych. Znajdują się tam wszystkie najważniejsze informacje, oraz zapowiedzi nowy modów, które mają się ukazać w Internecie. Z kolei strona ModDb to międzynarodowe źródło wszystkich dostępnych modyfikacji, z których można korzystać. Warto tam zajrzeć i zobaczyć wszystkie nowości.

0 responses on "Modyfikacje gier, czyli Twój własny mod."

Leave a Message