Mepi.pl

Nadchodzi rewolucja w wyższej edukacji

Massachusetts Institute of Technology znów zadziwia śwat. Ta popularna uczelnia wyższa swoją postawą udowadnia, że edukacja powinna być dla każdego, niezależnie od portfela.

MIT jest jedną z najbardziej prestiżowych szkół wyższych w Stanach Zjednoczonych. Obecnie studiuje na niej ponad 10 tysięcy studentów, marzących o wielkiej karierze. Jednak za taką stacjonarną edukację trzeba słono zapłacić, uniwersytet pobiera opłaty za cały okres studiowania w wysokości 41 tysięcy dolarów. Konkurencyjne Harward i Yale żądają 40 tysięcy, a Uniwersytet Colubia ceni się na 45 tysięcy dolarów.

Jednak czas na małą rewolucję w tym edukacyjnym świecie. Okazuje się, że Massachusetts Institute of Technology już na wiosnę wprowadzi szkolenia internetowe, które zakończą się egzaminem i uzyskaniem dyplomu. I to za “niewielką opłatę”, według strony MIT News.

Tzw. MITx będzie oferował dokładnie to samo, co stacjonarne studia na tej uczelni. Co więcej, każdy może uczyć się w swoim tempie, kiedy ma na to czas, nawet za pośrednictwem internetowych laboratoriów. Ta platforma edukacyjna będzie wykorzystywana zarówno przez studentów uczących się w MIT na codzień, jak i internetowych kursantów. Dla tych pierwszych materiały na stronie służą do poszerzenia i utrwalenia wiedzy z zajęć. Natomiast drugi typ studentów wykorzystają MITx jako kanał swojej edukacji.

Same studia będą zupełnie bezpłatne. Już od 10 lat MIT udostępnia na swojej stronie internetowej Open Course Ware bezpłatne materiały z większości zajęć, z których skorzystało ponad 100 milionów ludzi na całym świecie. Teraz dopiero sam dyplom, certyfikat będzie odpłatny. Jednak cena ma być przystępna dla każdego, niezależnie od kraju pochodzenia ucznia.

Tak więc, szykuje się rewolucja w wyższej edukacji. Oczywistym jest, że dyplom MITx, z charakterystycznym znaczkiem “x” nie będzie miał takiej siły przebicia jak dowód ukończenia stacjonarnych studiów w Massachusetts. W dodatku to raczej wciąż certyfikaty, a nie stopnie naukowe. Jednak presja w środowisku zaistniała i coraz większa liczba uczelni wyższych zastanawia się nad taką formą rozpowszechniania swoich materiałów.

Pozostaje nam poczekać na oficjalny początek semestru na MITx już na wiosnę. Ciekawe, jaką liczbę osób przyciągnie ten typ nauki. Liczymy, że sporo!

0 responses on "Nadchodzi rewolucja w wyższej edukacji"

Leave a Message