Mepi.pl

Najtańszy e-book dla szkół

Rząd Indii, przy współpracy z brytyjczykami z firmy DataWind już wkrótce wprowadzą zupełnie nowy tablet na swój rynek o nazwie Aakash (w języku hindi – niebo). Ma być on najtańszym dostępnym tabletem i kosztować 35 dolarów. Jego odbiorcy są wyraźnie skonkretyzowani, to uczniowie.

Miesiąc temu pisaliśmy na naszym blogu o pomyśle, by uczniowie zaczęli korzystać w szkole z tabletów, zamiast z książek. Jak widać rząd Indii czyta nasze materiały i zabrał się do pracy. Póki co tablet ma być wypuszczony w pilotażowej wersji 100 tysięcy egzemplarzy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, następnie ruszyć ma wielomilionowa produkcja. Pamiętajmy przecież, że w Indiach na chwilę obecną żyje ponad miliard osób!

Nowy, tani tablet ma być okazją do wyrównania szans, szczególnie dla młodzieży z obszarów wiejskich. Taki jest jeden z priorytetów rządu indyjskiego. Informatyzacja i technologizacja jest w tym kraju jednym z ważniejszych celów. Pomysł wydaje się bardzo dobry, taki tablet może być wykorzystywany z pewnością dłużej niż jeden rok, jak zwykły podręcznik.

A jak wyposażony ma być Aakash? Bazować ma na systemie operacyjnym Google Android. Będzie posiadać siedmiocalowy ekran dotykowy, pamięć 256 MB RAM, dwa wejścia na USB i jedno na kartę pamięci. Oczywiście nie ma być on konkurentem dla urządzeń jak iPad czy Samsung Galaxy. Tutaj liczy się cena, która wynosić ma 35 dolarów (mniej więcej 100 złotych).

Taki e-book może być początkiem rewolucji. Dotychczas najtańszym tabletem był ten produkcji Amazon, za 199 dolarów. Cena ponad pięciokrotnie niższa jest dużą zmianą. Miejmy nadzieję, że wkrótce ten trend tanich tabletów przyjdzie do Polski. Mepi.pl wspiera pomysł by e-learning był prowdzony w naszym kraju. Między innymi dzięki wykorzystaniu e-book’ów i tabletów.

0 responses on "Najtańszy e-book dla szkół"

Leave a Message