Mepi.pl

Ted coraz bardziej popularny, nauka na topie.

 

TED (skrót od Technology, Entertainment and Design) to seria wykładów i konferencji z naukowcami i innymi wybitnymi ludźmi z całego świata zapoczątkowana w 1984r. Od 2010r dostępne do oglądania w sieci. Przedsięwzięcie początku istnienia ciągle zyskuje nowych widzów i dość szybko się rozwija. Od jakiegoś czasu zobaczyć można TEDx czyli wykłady o podobnej tematyce organizowane niezależnie na całym świecie. Niedawno na swoim blogu TEDx pochwalili się, że ich kanał youtube przekroczył 100 milionów obejrzeń.

W mepi.pl jakoże lubimy ciągle zdobywać nową wiedzę bardzo cieszy nas, że taka ambitna tematyka zyskuje coraz wieksze grono odbiorców. Strona zawiera wypowiedzi znanych osób. Wśród zaproszonych do uczesnictwa doszukać się możemy wielu noblistów, takich nazwisk jak Bill Gates, Stephen Hawking, Steve Jobs czy ostatnich prezydentów USA. W tym elitarym gronie znajduję się nawet jeden polak: Jacek Utko . Filmy o długości nie przekraczjącej 20 minut idealnie nadają się na chwilę przerwy w codziennych zajęciach. Wszystkie w prawdzie po angielsku, ale część z nich posiada polskie tłumaczenie. Materiały są dobrze opisane i posegregowane według tematyki, dlatego nawet jeśli interesuję nas wyłącznie konkretny temat to i tak szybko znajdziemy coś interesującego do obejrzenia. Wszystkich którzy nie widzieli jeszcze TED’a zapraszam na ich oficjalną stronę.

Z okazji 100milionowego wyświetlenia video, na TEDx wybrane zostało 5 video które odbiły się najwiekszym echem. Z pewnością są warte uwagi. Oto one:

  1. Thomas Suare 12letni programista opowiada o początkach jego zabawy z programowaniem:


  2. Behrokh Khoshnevis opowiada o drukowanych domach i o ich potencjalnym wpływie na rozwijające się kraje:
  3. Ali Taleb Almarrany o przeciwnościach z jakimi musi się zmagać dziennikarz na drodze zawodowej:
  4. Inne podejście do tematu feminizmu przedstawia Jacson Katz:
  5. „Pierwszy smak” video przedstawia dzieci próbujące po raz pierwszy różnych smaków. Materiał posiada trochę mniejsze walory edukacyjne ale jest nie mniej ciekawy:

 

 

Maj 29, 2013

0 responses on "Ted coraz bardziej popularny, nauka na topie."

Leave a Message