Kurs Automatyki - Siemens LOGO!

 

Nowatorski i przystępny kurs PLC, skierowany do wszystkich entuzjastów automatyki. Jeśli zajmujesz się sterowaniem przemysłowym, masz do czynienia ze sterownikami w miejscu pracy bądź też studiujesz i zastanawiasz się czy - i jak - zacząć swoją przygodę z PLC, ten kurs będzie dla Ciebie udaną inwestycją.

Sterowniki PLC są obecne na rynku już 40 lat. Czas ten to okres ich ciągłej popularyzacji i rozwoju. Urządzenia te, chociaż programowane są cały czas najczęściej w języku drabinkowym, ewoluują w kierunku coraz bardziej funkcjonalnych systemów, które przejmują szereg cech od komputerów przemysłowych czy systemów typu motion control. Sterowniki PLC stosowane są w różnych gałęziach przemysłu, maszynach, ale też w automatyce budynkowej oraz w aplikacjach związanych z ochroną środowiska. W Polsce, ciągły rozwój rynku automatyki przemysłowej powoduje, że umiejętność programowania PLC jest coraz bardziej pożądana przez pracodawców.

Chcesz wspiąć się na szczyty kariery? Użyj logiki drabinkowej !

 


Wstęp do Automatyki: Poznaj Siemiens LOGO!

Nowatorski i przystępny kurs PLC, skierowany do wszystkich entuzjastów automatyki. Jeśli zajmujesz się sterowaniem przemysłowym, masz do czynienia ze sterownikami w miejscu pracy bądź też studiujesz i zastanawiasz się czy - i jak - zacząć swoją przygodę z PLC, ten kurs będzie dla Ciebie udaną inwestycją.

W tej części kursu:

  • Wstęp
  • Budowa sterownika PLC
  • Interfejs LOGO! Soft Comfort
  • Wgrywanie pierwszego programu
  • Bramka logiczna AND i OR

 

3 Praktyczne Projekty PLC

Po omówieniu podstawowych funkcji programowania, czas na pierwszy przykład praktyczny. Zbudujemy program sterujący oświetleniem na klatce schodowej. Programując, użyjesz poznanych już funkcji oraz poznasz działanie podstawowych timerów.

W tej części kursu:

  • Oświetlenie klatki schodowej
  • Projekt bramy wjazdowej cz. 1
  • Projekt bramy wjazdowej cz. 2
  • Projekt bramy wjazdowej cz. 3
  • Projekt czujnika temperatury



Czego nauczę się w tym kursie?

  • Budowy i zastosowań przykładowego sterownika PLC
  • Programowania w programie LOGO! Soft Comfort
  • Funkcji logicznych używanych w programowaniu
  • Podstaw logiki drabinkowej
  • Pracy z wejściami analogowymi, komparatorami i timerami

 

Praktyczny wstęp do Automatyki.

Kurs zaczynamy od omówienia zastosowania sterowników PLC i przyjrzymy się bliżej sterownikowi, na którym będziemy pracować. Będzie to sterownik LOGO! 12/24 RC firmy SIEMENS, z 8 wejściami i 4 wyjściami oraz z zegarem czasu wewnętrznego. Dowiesz się, gdzie stosuje się ten sterownik oraz jak dobrać do niego oprogramowanie. W kolejnej części zbudujemy przykładowe stanowisko testowe, wykorzystując nasz sterownik, odpowiedni zasilacz, diodę i posty przełącznik typu on/off.

 

LOGO! Soft Comfort.

Po zapoznaniu się z sterownikiem kurs omawia interfejs programu LOGO! Soft Comfort, w którym będziemy programować nasz sterownik. LOGO! Soft Comfort jest aplikacją Windows, o intuicyjnym interfejsie i szeregu funkcji wewnętrznych ułatwiających programowanie na potrzeby automatyki przemysłowej i budynkowej. Napiszemy też nasz pierwszy program do sterownika. Po utworzeniu programu, przetestujemy go w trybie symulacyjnym, następnie wgramy go na sterownik i sprawdzimy jego działanie. Następnie poznamy bramki logiczne AND i OR i nauczymy się, jak dodawać proste warunki określające, kiedy dane wyjście zostaje wysterowane w programie.

 

Kurs pokazuje praktyczne projekty PLC.

Po omówieniu podstawowych funkcji programowania, czas na pierwszy przykład praktyczny. Zbudujemy program sterujący oświetleniem na klatce schodowej. Programując, użyjesz poznanych już funkcji oraz poznasz działanie podstawowych timerów. Ten projekt ukazuje jak zachowuje się sterownik w praktyce. Naszym następnym projektem będzie program sterujący otwieraniem i zamykaniem bramy wjazdowej oraz oświetleniem na podjeździe do budynku. Zaprogramujemy także migające lampki ostrzegawcze sygnalizujące ruch naszej bramy oraz funkcje pozwalające na awaryjne zatrzymanie zamykania lub otwierania bramy w przypadku, gdyby na jej drodze znalazły się niechciane obiekty bądź ludzie. Program napiszemy w diagramie drabinkowym, a zilustrujemy go za pomocą prostej wizualizacji. Na koniec kursu zajmiemy się wejściami analogowymi na przykładzie systemu ogrzewania. Nauczymy się przekształcać wartości analogowe na unormowane wielkości interpretowane przez sterownik oraz popracujemy z komparatorami.

Kurs, który masz przed sobą, nie ucieka od problemów jakie zdarzają się przy programowaniu. Ponieważ programować będziemy z użyciem praktycznych przykładów, naszym założeniem było przejście przez wszystkie etapy krok po kroku i rozwiązywanie problemów, które mogą się pojawić, tak, aby zachować wszystkie funkcjonalności. Zachęcamy do spróbowania swoich sił w programowaniu PLC. Jest to naprawdę fascynujący temat!

 



Autor

Szymon Kurpisz jest absolwentem Politechniki Poznańskiej na wydziale Automatyka i Zarządzanie. Na co dzień pracuję w zawodzie w firmie, zajmującej się różnymi zagadnieniami z dziedziny automatyki przemysłowej, od sterowników PLC do systemów wizualizacyjnych jak np. SCADA.

Key takeaways

Similar videos

Oh no! No videos within this category were found.