Niepewna sytuacja na rynku powoduje większe niż kiedykolwiek zainteresowanie szkoleniami zarówno stacjonarnymi jak i online e-learning’owymi. W opinii publicznej co raz silniej ujawnia się przekonanie, że zdobywanie nowych umiejętności podwyższa szanse na awans, a w przypadku utraty pracy minimalizuje ryzyko długotrwałego bezrobocia.
[ufwp id="1777756" url="https://www.udemy.com/jak-tworzyc-kurs-online/?couponCode=MEPIPROMOTDAY"]
Wiele osób myśli o pozyskaniu nowych umiejętności, jednak bardzo często nie podejmuje żadnych działań w tym kierunku, co ich powstrzymuje?
Przeszkoda numer 1. Myśli
Niektóre osoby mają trudność w podjęciu decyzji na poziomie podstawowym: szkolić się czy nie? Nieustannie rozważają możliwości za i przeciw. Pytają przyjaciół i rodzinę co na ten temat uważają. Tracą dużo czasu i energii na same rozważania co często prowadzi do zniechęcenia oraz znużenia tematem.
Przeszkoda numer 2. Negatywne doświadczenia
U wielu ludzi słowo /nauka/ wywołuje nieprzyjemne skojarzenia z czasów szkolnych, kiedy to proces edukacyjny był nie dostosowany do ich potrzeb. Osoby takie skorzystanie ze szkolenia traktują jak zło konieczne i przygotowują się do niego jak do wyprawy na wojnę, gromadząc zapasy energii, a także przeciągając /ostateczne starcie/ w nieskończoność.
Przeszkoda numer 3. Przekonania
Przekonanie, że doszkalanie się jest dla ludzi, którzy mają czas i pieniądze. Myślący w ten sposób człowiek tworzy sobie barierę nie do pokonania. Chcąc pozyskać więcej pieniędzy na np. dokształcanie się nakłada na siebie więcej pracy, co w efekcie prowadzi do przemęczenia i /brak czasu/ na upragniony kurs.
Przeszkoda numer 4. Poczucie wartości
Niewiara w siebie, swoje możliwości, myślenie o sobie, że /jest się do niczego/, /niczego się nie czegoś nie nauczy/ skutecznie blokuje jakiekolewiek działanie. Lęk, iż wyobrażenie o sobie samym jest prawdziwe, prowadzi do unikania wszelkich sytuacji realnego sprawdzenia swoich możliwości. Trudność w przezwyciężeniu własnych ograniczeń wpływa frustrująco i dodatkowo godzi w poczucie własnej wartości.
Przeszkoda numer 4. Nadmiar obowiązków
Nakładanie na siebie dodatkowych zajęć w sytuacji kiedy jest już się przeładowanym nie jest najlepszym pomysłem. Zmęczony umysł broni się przed dodatkowym wysiłkiem, /wyrzuca z głowy/ nadmiar informacji w efekcie /kolejny raz/ taka osoba zapomina o tym by zapisać się na warsztat, czy kurs. Problemy z koncentracją i pamięcią wywołane przemęczeniem nie wpłyną również korzystnie na sam proces nauki.
Nie ma jednego sposobu pobudzania motywacji do działania, ale wiele zależy od tego jak od danej rzeczy myślimy, co czujemy. Według reguły /rozum może przyswoić tylko to na co pozwalają uczucia/ posiadane przez nas negatywne doświadczenia lub przekonania będą sabotowały nawet najszczersze chęci, a niezaspokojone potrzeby przysłonią wartość celu.
Jeśli przyjrzymy się hierarchii potrzeb według Abrahama Maslowa zauważymy, że potrzeba samorealizacji, czyli posiadania celu i spełniania swojego potencjału jest na szczycie piramidy.
Piramida potrzeb wskazuje, że zanim przystąpimy do realizowania zaplanowanego przez nas celu, powinniśmy zadbać o siebie, swoje samopoczucie fizyczne jak i psychiczne.
Żeby mi się chciało jak mi się nie chce/ czyli gdzie szukać motywacji?
Określając cel podnoszenia kalifikacji łatwiej jest zbudować pozytywne odczucia w stosunku do nauki. Jak zauważył Napoleon Hill twórca Filozofii Sukcesu/co umysł ludzki potrafi wymyślić i w co uwierzy, tego potrafi także dokonać/, dlatego na tym etapie dobrze jest się posłużyć tzw. tablicą marzeń.
Tablicę umieszczamy w miejscu do którego często zaglądamy np. na drzwiach szafy od wewnętrznej strony. Na zaprojektowaną tablice nie musimy się patrzeć godzinami, wystarczy, że mamy świadomość co na niej widnieje.
MYŚLI + DZIAŁANIA = SUKCES
Stworzenie tablicy marzeń może wyzwolić ogromne pokłady motywacji do działania, ale też przygnieść ambitne osoby, ilością zadań do zrealizowania. W sytuacji lęku przed niepowodzeniem, sprawdza się filozofia małych kroków - Kaizen.
Wypisując na kartce wszystkie czynności, które powinniśmy zrealizować przed osiągnięciem ostatecznego celu, tworzymy drogowskaz działań. Im jest bardziej szczegółową listę kroków stworzymy, tym łatwiej przyjdzie nam ich realizacja, a wykreślając kolejne etapy z listy widzimy postęp.
Nawet osoby uparte w dążeniu do celu miewają czasem zwątpienia i zastanawiają się, czy to co robią /ma sens/. W trudnym dla siebie czasie warto poszukać sprzymierzeńców drogi - osoby, które również studiują ten temat. Porozmawiać o wspólnych doświadczeniach, etapach. /Wypuszczenie pary/ pomaga przezwycieżyćzwątpienie. W przypadku szkoleń stacjonarnych może być to osoba z grupy, w przypadku szkoleń e-learningowych znajomy z froum tematycznego.
Warto czerpać radość z uczenia się i nauczania. Jeśli uczysz się nowego języka, wplataj poznane przez siebie nowe słowa w życie codzienne, chwal się dokonaniami przed najbliższymi. Jeśli uczysz się gry na gitarze zrób pokaz tego co już potrafisz. Nawet jeśli umiesz niewiele dziel się wiedzą z tymi, którzy są na początku swojej drogi.
Gdzie szukać bezpłatnych i dobrych płatnych szkoleń?
Obecnie każdy kto ma dostęp do Internetu może za darmo zgłębić interesujące go zagadnienie dzięki zamieszczonym opisom i tutorialom.Zdarza się jednak, że ciężko jest znaleźć w sieci informację o bezpłatmym szkoleniu.
Poniżej przedstwaiamy listę ważniejszych stron z darmowymi szkoleniami stacjonarnymi i e-learningowymi.
udemy.com
Najwieksza na świecie baza szkoleń online e-learningowych z darmowymi i płatnymi kursami z całego świata! Obecnie Polska wersja portalu rozwija się w dynamicznym tempie. Znaczną z nich cześć stanowią kursy płatne, tworzone i nagrywane przez ludzi z całego świata.
inwestycjawkadry.pl
Baza szkoleń stacjonarnych i e-learningowych w których znaczną z nich cześć stanowią kursy bezpłatne, dofinansowane z EFS.
edustacja.pl
Podobnie jak w przypadku portalu Inwestycja w Kadry znajdziemy tu szkolenia otwarte stacjonarne i e-learningowe płatne oraz bezpłatne.
Baza szkoleń w której można wyszukać również bezpłatne szkolenia stacjonarne.
Duża baza szkoleń głównie z dziedzin z programowania dla stron www oraz projektowania graficznego. Wiele autorów kursy płatne.
Stacjonarne kursy dofinansowane z funduszy unijnych. Szkolenia skierowane są do osób bezrobotnych, ale również z jakiś względów zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy. Po ukończeniu kursu uczestnicy otrzymują certyfikaty honorowane w całej UE.
Portal organizacji pozarządowych, zawierający warsztaty i szkolenia realizowane przez fundacje i stowarzyszenia dla organizacji ngo, ale nie tylko. Portal zawiera informacje o kursach płatnych i bezpłatnych.
Niesamowita strona z kursami on-line z możliwością zdobycia certyfikatu z najlepszych uczelni świata: Columbia University, Princeton University, Stanford University, University of Pennsylvania czy University of Washington i wiele wiele innych. Większość kursów odbywa się w języku angielskim.
Strona z kursami on-line, na którą powinni zajrzeć: właściciele mikro i średnich przedsiębiorstw, osoby pracujące, osoby poszukające zatrudnienia, osoby tworzące sektor ngo, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Potężna wiedza o na temat przedsiębiorczości i nie tylko w jednym miejscu.
Portal edukacyjny Narodowego Banku Polskiego, na którym można przeczytać o wszelkich akcjach i warsztatach organizowanych przez NBP wspierających wiedzę na temat przedsiębiorczości.
Kurs z tego jak inwestować na giełdzie, nie tylko ciekawa wiedza o rynku, ale również możliwość uzyskania certyfikatu.
Wiedza z zakresu funduszy inwestycyjnych.
Ciekawa strona z kursami e-learningowymi dla osób planujących swoją przyszłość z sektorem medycznym. Dodatkowo na stronie można znaleźć szereg kursów z tzw. umiejętności miękkich takich jak: komunikacja interpersonalna, techniki radzenia sobie ze stresem, techniki negocjacji, zarządzanie sobą w czasie.
Szkolenia z pakietu Office: Excel, Outlook, PowerPoint, Word, Access, Publisher i wielu innych. Kursy w języku angielskim.
Wortal wyłącznie z bezpłatnymi kursami on-line z zakresu obsługi klienta, obróbki grafiki, podatku VAT w praktyce, zarządzania bazami danych itp. Otrzymanie certyfikatu z kursu to koszt 9zł + VAT.
Platforma edukacyjna z kursami on-line z zakresu grafiki, inżynierii, projektowania, hobby (nauka gry na gitarze) itp. Strona zawiera zarówno kursy płatne jak i darmowe, po ukończeniu wybranych kursów istnieje możliwość uzyskania certyfikatu. Kursy płatne :)
Ciekawe kursy on-line z zakresu B2E, zarządzania, informatyki, nowych technologii, zawodów przyszłości z możliwością otrzymania zaświadczenia o ukończeniu kursu.
Lekcje z języka angielskiego dla początkujących.
Angielski dla początkujących.
Angielski dla wszystkich, zarówno dla początkujących jak i średniozaawansowanych, ciekawe lekcje dodatkowe np. ze skrótów używanych w języku angielskim.
Nauka języka niemieckiego od podstaw.
Bezpłatna nauka języka hiszpańskiego.
Podstawy do nauki języka francuskiego.
Darmowy kurs z podstaw fotografii oraz kompozycji i światła.
Filmy szkoleniowe z zakresu BHP i pierwszej pomocy.
Bardzo ciekawa strona z kursami językowymi oraz komputerowymi, jedynie dla mieszkańców powiatu Piotrkowskiego.
Zapraszamy do dzielenia się z nami swoimi doświadczeniami edukacyjnymi, dodatkowo osoby czerpiące przyjemność z nauczania innych, serdecznie zapraszamy do współtworzenia z nami programów LiveStream realizowanych na żywo w internecie.
Autorki: Malina Poszytek i Ewa Frąckowiak
Online since 1997. Join one of the first online course-makers from Poland. Our tutorials have been used by 150K+ students from all around the world with over 4million+ views on YouTube.
Follow us on social media!
“If you want to teach people a new way of thinking, don't bother trying to teach them. Instead, give them a tool, the use of which will lead to new ways of thinking.”
― Richard Buckminster Fuller